Регионална библиотека „Петър Стъпов“ отбеляза Деня на българското кино с филмова прожекция

На 13 януари, по повод Деня на българското кино, отдел „Изкуство“ на Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище организира специална прожекция на българска комедия на режисьора Ивайло Пенчев. Датата се чества от 2005 г., по инициатива на Националния филмов център, като професионален празник на родната филмова общност.

Посетителите имаха възможност да се потопят в магията на българското кино и да се запознаят с богатата колекция от DVD-та в отдела – както от златните класики, така и от съвременните продукции на българското кино.

Денят на българското кино припомня и историческия факт, че на 13 януари 1915 г. е премиерата на първия български игрален филм „Българан е галант“ на Васил Гендов. Немият черно-бял филм, заснет за шест дни, включва легендарните актьори Мара Липина и самият Васил Гендов, а операторът Гаетано Пиа де Флорес поставя първия снимачен апарат пред къщата на предприемача Димитър Съселов в София. До наши дни филмът не е съхранен, като са запазени едва няколко кадъра, след загубата му по време на бомбардировките през Втората световна война.

Регионална библиотека „Петър Стъпов“ приканва всички любители на киното да се възползват от възможността да открият и други значими български филми в отдела „Изкуство“.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Професионално почистване | Почисто ЕООД
Върни се горе