В Североизточна България Търговище често остава встрани от големите туристически маршрути, но тихо пази богата история, архитектура и култура. Старинните къщи, църквите и училищата напомнят за възрожденския дух и за хората, които са допринесли градът да се развива като оживен търговски и просветен център. В следващите редове ще ви разходим из някои от знаковите места в Търговище – всяко със своя уникална история и роля в облика на града.
Училище „Св. Седмочисленици” (Славейковото) е изумителен носител на историческа памет, един от 100-те национални туристически обекта. Построено е с дарения на напредничави местни граждани през 1863 г. Тук за кратко учителства и Петко Р. Славейков.
През ХIХ и ХХ век тук се пресичат пътищата и надеждите на учители и родители с порива към знание и напредък на поколения ученици. Десетилетия това е истинското духовно средище на града. Великолепната сграда днес е многообразно пространство и ключов туристически обект. Има постоянна експозиция – възстановка на възрожденска класна стая, изложба, посветена на войните за национално обединение и освобождение и ретро фотоателие.
Земеделска банка
Един от ярките съхранени архитектурни паметници от първата половина на ХХ век е сградата на Българската земеделска и кооперативна банка в центъра на града, построена през 1915 г. През социализма красивата сграда е обреден дом и пионерски център. Последно допреди повече от 20 години сградата се е използвала за офис на банка. След това започва да се руши.
В момента в ход е реставрация на сградата, която Общината извършва с 4,5 млн. лв., отпуснати от държавата. Целта е след ремонтите сградата да бъде преустроена в изложбени зали. Проектът цели възстановяване в максимален вид и размер на архитектурните и художествени характеристики на сградата. Тя е с образ на обществените сгради от началото на миналия век – с множество елементи и орнаменти по фасадата и покрива, с богат интериор.
Общата площ, която ще бъде преустроена, е около 800 кв. м. На първия етаж ще бъде обособена залата за изложби, помещение за охраната, коридори, санитарни помещения. На втория ще има административни канцеларии и служебно помещение.
Църква „Св. Успение на Пресвета Богородица“
Храм „Успение на Пресвета Богородица“ има централно място в стария квартал „Вароша“. Построена е през 1851 г. от известните тревненски майстори Уста Димитър Сергюв и Генчо Новаков. Определяна е като една от най-хубавите възрожденски църковни сгради из всички български земи. По размерите си нямала равна в цяла Североизточна България. Впечатляват и днес запазената вътрешна украса, иконостасът на Петър Кушлев, иконописта на Н. Ростовцев и Д. Сорокин, владишкият трон, съхранените от XIX век оригинални икони.
В двора на църквата се намира и паметникът Морена, поставен в памет на жертвите, загинали при освобождението на Търговище през януари 1878 г. Ежегодно, на 29 януари всяка година, пред паметника се провежда ритуал за полагане на венци и цветя в памет на загиналите за свободата.
Хаджи Ангелова къща
Домът на Хаджи Ангел Хаджи Друмев (1863) е най-представителният паметник на местната възрожденска жилищна архитектура от средата на ХIХ век. Хаджи Ангел Хаджи Друмев е богат търговец на тъкани, с кантори в Цариград и Манчестър.
Къщата е своеобразно свидетелство за разцвета на традиционния търговищки пролетен панаир и града в средата на ХIХ век, както и за най-трагичните страници от Освобождението на Търговище през месец януари 1878 г.
След като през 2022 г. покривът на емблематичната къща беше ремонтиран, а фасадата бе консервирана и реставрирана, предстои обновяване и на интериора.
В края на 2024 г. Регионалният исторически музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на проект за обновяване на постоянната етнографска експозиция за близо 95 хил. лв., която се намира именно в къщата на търговеца Хаджи Ангел Хаджи Друмев.
Свещарова къща
Свещаровата къща е построена от стара търговска фамилия. Впечатлява с фасада, вътрешно разпределение, дърворезби, оригинални стенописи, автентични елементи от интериора на възрожденския дом. Нейните собственици са активни участници в местния икономически, обществен и културен живот от ХIХ и ХХ век (депутати, кметове, военни, общественици). Днес е част от музейния комплекс с постоянна експозиция „С пламъка на вярата (икони и църковна утвар)”.
Днес Търговище продължава да се променя, но уважението към миналото остава живо. Реставрацията на ценни сгради като Земеделската банка и Хаджи Ангеловата къща показва, че паметта за старото и красивото се пази и предава напред. Ако искате да усетите спокойствието на малкия град и да се потопите в автентичната атмосфера на възрожденска България, отделете време за разходка из Търговище – малко градче с големи истории, които заслужават да бъдат чути.
Повече подробности на https://www.daibau.bg/statia/1232/targovishte_-_grad_s_istoriya_koyato_si_struva_da_se_vidi
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Търговище и региона.