Трима огнеборци от Търговище на помощ за колегите си в Гърция

„Времето в помощ на колегите ни от Гърция беше безценен опит за нас“ категорични са тримата служители на регионалната дирекция, които участваха в първата група от българския модул за гасене на горски пожари с автомобили.

Миналата седмица трима служители на РДПБЗН-Търговище – инсп. Боян Боянов, и младши експертите Стоян Стоянов и Павел Стойков, се завърнаха от Гърция. От тримата единствено Боян Боянов участва в такъв модул за втори път.

В първата група от българския модул са участвали 20 пожарникари от цялата страна. На 16.07.2025 г. екипът на модула бе сменен с нови 20 служители.  България за четвърта поредна година се включва в инициативата на Европейската комисия за превантивно разполагане на екипи в страни, които са изложени на висок риск от горски и полски пожари.

Българските пожарникари са били настанени съвместно с дежурни групи на гръцката противопожарна служба близо до гр. Солун. По време на 17-дневното си пребиваване там те са участвали в гасенето на два по-мащабни пожара. Единият бил в добре познатия на много българи полуостров Халкидики – над курортното селище Вурвуру, на около 100 км от мястото, където са били базирани. Пожарът бързо се разраснал и обхванал широк фронт, като част от него бил в труднодостъпен за техника район. Съвсем наблизо имало къмпинг, бунгала, къщи за гости. Огънят бушувал в ниската растителност в смесената гора, но впоследствие на места обхванал и стволовете на дърветата.  Наложило се и използването и на летателна техника. В случая – 12 самолета и хеликоптери. Ситуацията допълнително се усложнявала  както от труднопроходимия хълмист терен, така и от високите температури(в един от дните градусите надвишавали 40).

и сухото време. Дори растителността, което не била обхваната от пожара, била цялата пожълтяла. Наложило се за няколко часа да бъдат евакуирани всички от ваканционното селище – и летуващи, и персонал.

За около 2 денонощия(с дежурствата) пожарът бил напълно погасен. Не е ли било опасно това тежко време в съчетание с огнената стихия за пожарникарите? Момчетата се усмихват и казват, че в тази професия риск винаги има и трябва да си го приел, щом си направил този избор. И обясняват, че са били  добре и надеждно екипирани – с топлозащитни облекла за горски пожари, както и с лични предпазни средства – ръкавици, очила и маски за защита на дихателните пътища.

Едно от нещата, които най-много ги е впечатлило там, е огромното уважение на всички към професията на пожарникарите. Многобройните жестове на признателност от страна на местни граждани стоплили сърцата им. Когато преминавали покрай тях, хора от автомобилите или минувачи им оставяли стекове с вода, сандвичи. Не че от България не си донесли достатъчно – и вода, и храна, а и там специален дежурен патрул редовно ги снабдявал със стоки от първа необходимост… Но това не възпирало и гражданите наоколо спонтанно да им носят продукти. Стопанисващи един от къмпингите в района наши сънародници без колебание срязали оградната мрежа на обекта, за да имат огнеборците достъп до вода, до тоалетни…Българи, работещи в крайбрежните ресторанти, им предавали от името на шефовете си, че по всяко време могат да разчитат на тяхното съдействие. Най-впечателени обаче били, когато на място дошли гръцкият министър по въпросите на климатичните кризи и гражданската защита, както и представител на ръководството на солунската пожарна – да им благодарят.

Какво друго ги впечатлило?  Толерантността на хората там – когато с цел осигуряване на безопасност временно е бил затворен основният път, свързващ курортните селища, никой не възроптал. Стоели си кротко в спрелите автомобили или излизали да се разхождат, но отникъде не се чул някакъв ропот ли недоволство.

Другият горски пожар, в чието гасене участвали търговищките огнеборци, бил на границата между Гърция и Северна Македония – в близост до Дойранското езеро. Там ситуацията се влошила от силния вятър, който предизвикал силно задимяване на голяма площ…Този път най-близкото селище се намирало на доста по-голямо разстояние. Момчетата от модула гасили локални огнища в ниската част на местността, местейки се от място на място…И тук на екипите били необходими около 2 денонощия, за да ликвидират пожара.

А, когато били в базата, имали теоретични занятия, в рамките на което домакините – с голям опит в гасенето на горски пожари, им предавали добросъвестно и с удоволствие онова, което са научили в практиката. Така че,  по думите им, безценен опит за тях е не само онова, което видели и научили на терен, а и предоставената им възможност в „свободното“ от пожари време да се самоусъвършенстват на база опита на други колеги. Отделно изградили ценни приятелства с колеги от цяла България, които като тях били включени в модула. И са категорични, че, ако им гласуват доверие, догодина отново биха заминали.

Сега тримата отново застъпват на работа в своите дежурни смени на РДПБЗН. Пожелават и на българските си колеги, които са ги сменили, да си тръгнат от Гърция по същия начин като тях – с успешно изпълнена мисия и без нито един пострадал човек при изпълнението й. А във втората група български огнеборци, които в момента са в южната ни съседка за помощ в борба с горските пожари, отново са три момчета, както и три автомобила от РДПБЗН-Търговище.

Ръководството на  регионалната дирекция  благодари на колегите за отлично свършената работа по време на командироването им в Гърция, и за достойното представяне на дирекцията ни. Вярваме, че същото ще можем да кажем и в края на месеца, когато оттам се завърнат другите трима участници от нашата структура в българския модул“ – заяви директорът на РДПБЗН-Търговище комисар Стефан Стефанов.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе