На 24.04.2025г. в ПТГ „Цар Симеон Велики“ историята и математиката се преплетоха в един вдъхновяващ бинарен урок от г-н Николай Николов, г-жа Недялка Русева и учениците от 9А клас. През часа класът се потопи в света на Втората световна война, законите на движението и тайните на шифрирането, като всички тези теми се свързаха в една цялостна образователна експедиция.
Учениците започнаха урока, намирайки исторически обект с помощта на координати, изследвайки военните обекти, построени от германските сили във френските провинции – истински свидетели на миналото. Работният лист получен в Classroom, посветен на площадките Фау-1 и Фау-2, представи завладяващи истории на обекти като бункера в Сиракур, построен между септември 1943 и април 1944 г. В рамките на работния лист учениците бяха разделени в 3 групи с различни обекти – като например Le Val Ygot и La Coupole – да съберат кратка информация, да проследят връзки към местоположенията им в Google Maps и да изчислят разстоянията до Лондон. Този комплексен подход събра факти, картографски умения и историческо разбиране в едно пътешествие през времето.
Втората част от урока отведе учениците в света на математиката – където теорията на параболата и формулите за изчисляване на максимална височина, обхват и времето на полет оживяха чрез практическа работа. Учениците в 3-те групи получиха работен лист в Classroom с подробни инструкции за:
• Изчисляване на траекторията на снаряда чрез уравнения
• Попълване на таблици с различни начални параметри – начална височина (y₀), начална скорост (v₀) и ъгъл на изстрелване (α)
• Изводи от наблюдаваните зависимости между параметрите
Интерактивните симулатори – като PhET Projectile Motion и Desmos Calculator – допълнително наложиха практическата насоченост на задачата, карайки учениците да наблюдават ефекта от промяната на параметрите върху движението на снаряда.
За финал урокът завърши с интригуващ модул за криптография, където учениците се запознаха с шифъра на Цезар, използван по време на Втората световна война и един от първите заместителни методи, използван от Юлий Цезар около 58 г. пр. Хр., за да защити важните си военни съобщения. Учениците получиха картончета за шифър изработени от 8А клас, с които да разшифроват и зашифроват по-лесно и всеки получи задача да:
• Зашифрова съобщението „ИСТОРИЯИМАТЕМАТИКА“ чрез изместване на буквите с три позиции напред.
• Всяка група да дешифрира съобщения с ключове, представени в двоична бройна система (ключове „111“, „110“ и „101“, които трябваше да се преобразуват в десетична система).
Тази творческа задача съчета традиционна история с модерна мисловна игра, която повдига въпроси за значението на информацията и нейната защита – концепции от миналото, които остават актуални и днес.
Бинарният урок беше повече от стандартен учебен ден – той беше едно пътуване през история, математика, география и информационни технологии. Учениците от 9А клас не само се запознаха с военната история и математическите закони на движението, но и чрез съвместната работа в групи създадоха дискусии, обмен на идеи и дълбоко разбиране за това как различните науки могат да се преплетат в едно цяло.
Този урок показа, че когато се съберат на едно място история, математика, и малко мистерия от света на шифрите – знанието оживява. Учениците не само научиха нови факти и методи, но и усетиха колко вдъхновяващо може да бъде преминаването от теория към практика, от минало към бъдеще.
Бинарен урок по история и математика – едно различно изживяване в класната стая… На 24.04.2025г. в ПТГ „Цар Симеон…
Posted by ПТГ "Цар Симеон Велики" – град Търговище on Sunday, April 27, 2025
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Търговище и региона.