На 26.05.2025 г. точно в 12:00 ч. жители на Омуртаг блокираха (видео) главния път София-Варна, с две искания към Министъра на МРРБ Иван Иванов и към Главната прокуратура.
Първото искане е насочено към министъра на МРРБ Иван Иванов и към Главната прокурата и е за незабавна проверка, съвместно експертно представитeлство на ГО “Вода за Омуртаг”, на ремонта на градския водопровод, чиято Държавна приемателна комисия беше спряна от самото МРРБ и ДНСК след сигнал на ГО “Вода за Омуртаг” изпратен още на 13.05.2025 г.
Въпреки срещата в МРРБ на 23.05.2025 г., на която министър Иван Иванов каза (видео), че “всичко, което е възможно ще го направи” , а Атанас Бояджиев член на УС на “БВиКХ” и пресаташето на Министър Иванов Бояна Бозаджиева заявиха, че “Когато има съответна комисия, която трябва да направи проверка няма да присъстват членове на РДНСК от съответната област, а ще присъстват членове от София или от други места, които нямат нищо общо с проекта.”, не се стигна до насрочване на проверка, което вбеси жителите на Омуртаг и ги изкара на пътя.
“Същественото нарушение, за което бе спряна приемателната комисия на обекта е промяна мястото на водозахранване на новия водопровод, която промяна е извършена в нарушение на законовите изисквания и която ако не бъде коригирана се обезсмисля замисълът на реновацията и ще доведе до преждевременно амортизиране и сегашните проблеми с над 90% водни загуби няма да бъдат разрешени.” – припомни Магдалена Славова организационен координатор на гражданското обединение.
“За да не се срине градската водна систем, ремонтът трябва да бъде извършен, както е замислен по проект – тоест, водопроводът да бъде водозахранван от втора помпена станция “Омуртаг”, а не от резервоар “Лисец”.” – подчерта още Магдалена Славова.
Освен чрез блокиране на пътни артерии на страната, искането за проверка и спиране на проектните изменения беше подкрепено и от близо 700 човека жители на гр. Омуртаг и от цялата страна, събрани само за 72 часа, колкото часа трае и водната проба, която по твърдения на гражданите, обаче, не е извършвана на новия водопровод.
Освен до МРРБ, петицията бе адресирана и до МС, МП, МЗ, ДНСК и до главния прокурор, поради опасения за документи с невярно съдържание и създаване на такива със задна дата.
Славова каза, че пореден признак за документални неуредици е бавенето с 30 дена от страна на кмета на Община Омуртаг Джунейт Йонузов за предоставяне на документи на водопровода, които са поискани от нея по Закона за достъп до информация. Същият отказа среща на гражданите и избяга от въпросите им, въпреки високия обществен интерес, заявен и с подписите на включилите се в петицията.
“Второто искане на протеста, обаче, е разковничето на цялото водоснабдяване и от Ястребино и по отношение на новата вътреградска мрежа, а това е – довършването на процедурата за акт 16 на помпени станции “Омуртаг”.” – подчерта Славова.
Тя обясни още, че “Поради фактът, че двете помпени станции “Омуртаг” нямат акт 16, не може да се изкара и законно акт 16 на ремонта на вътрешната водопроводна мрежа, защото двата обекта са свързани. Точно затова, Община Омуртаг – възложителят, проектантът инж. Стефка Божанова и строителният надзор “Си Ви Им-Консулт” Диана Михова са направили неправомерно и увреждащо изменение на проекта, като са направили опит, новият водопровод да се водозахранва от стария градски резервоар “Лисец”. Това изменение не само, че е в нарушение на законовите изисквания, но и обезсмисля целия замисъл на реновацията на вътрешната водопроводна мрежа. Тази нова мрежа вече работи, въпреки, че не е минала държавна комисия и е вързана за стария градски резервоар, като вече се наблюдават 40 % увеличение на водните загуби, вместо намаление.
Същият проблем застрашава и реновацията на средна и висока зона на гр. Омуртаг ако не бъде завършена процедурата по акт 16 на помпените станции „Омуртаг”.”
Припомняме, че помпени станции “Омуртаг” заработиха на 22.12.2023 г., когато, като резултат от обществената кампания “Вода за Омуртаг”, съвместно с “ВиК” ООД Търговище, под ръководството на гл. инженер Красимир Неделчев и тогавашния Министър на МРРБ Цеков, стартира мечтаното 20 години допълнително водоснабдяване от яз. Ястребино. Съоръженията бяха поставени под 72 часова проба, която, обаче, вместо да приключи на 3-ия ден, върви вече 550 дена. Така, двете помпени станции са поредното водоснабдително съоръжение на гр. Омуртаг останало незавършено, въпреки, че те са с изрядна документация, технически и инженерно проверени от комисия, но административно незавършени от Община Омуртаг, чиято собственост са.
“Престъпно порочната практика да се усвояват десетилетия наред десетки милиони средства, да се извършват некачествено проекти и да бъдат административно и документално изоставени недовършени тези проекти, продължава. Това е една институционално-административна “манджа с грозде”, където основният отговорник Община Омуртаг се явява готвачът ѝ.” – завърши изказването си Славова от “Вода за Омуртаг”.
“Заради това, че помпените станции “Омуртаг” нямат акт 16, жителите на Омуртаг плащаме двойно разходите им за електроенергия, защото веднъж се заплащат от общинския бюджет, захранен от нашите данъци, втори път се заплащат към ВиК, начислени в сметките ни.” – обясни инж. Пепи Попова-Добрева от “Вода за Омуртаг”.
“Общината е в данъчно нарушение спрямо сметната палата вече втора година и въпреки, че цялата 2024 г. от Вода за Омуртаг поставяхме въпроса в кореспонденция и на срещи, както пред кмета Джунейт Йонузов, така и пред тогавашния Министър Коритарова, към днешна дата още не е довършен процеса на акт 16 за тези две съоръжения. Двете помпени станции “Омуртаг” изпомпват водата по височината на град Омуртаг по системата от яз. Ястребино и така е възможно нашето водоснабдяване.” – продължи инж. Пепи Попова-Добрева.
Свилен Савов, пак от гражданското обединение предупреди пък, че “Средствата от близо 4 милиона лева за ремонта на първата част от омуртагския водопровод са предоставени по линия на МРРБ и Министерството трябва да има осторожен интерес да проследи тяхното усвояване и реализиране, особено предвид, че за първи път от 70 години насам за Омуртаг се отпускат пари за реновация на вътрешната водопроводна мрежа, а амортизираният водопровод е поне 50% от причината за безводието в града. Не бива да бъдат позволени изменения на проекта, заради, които водоснабдяването на Омуртаг ще бъде компрометирано за поне 50 години до следващия евентуален ремонт на градския водопровод. ”
НАРУШЕНИЯТА И НЕРЕДНОСТИТЕ на РЕМОНТА НА ГРАДСКИЯ ВОДОПРОВОД “НИСКА ЗОНА”:
Ремонтът на обект “Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на гр. Омуртаг – I етап- ниска зона” НЕ отговаря на проекта, НЕ е изпълнен по пропроекта, проектът НЕ е извършен качествено и с десетки видими нередности, неизпълнени неща, незавършени неща и сериозни увреждащи водоснабдяването изменения.
1. Най-сериозното нарушение – НЕ отговаря на проекта, НЕ е изпълнен по проекта, незаконно изменение на основна част от проекта.
В това изменение, се елиминира водоснабдяване от водоизточника на ВВМ I-ви етап Ниска зона, а именно “НВ ниска зона”, намиращ се на II-ри подем на помпена станция “Омуртаг”.
Това е изключително съществено нарушение, което обезмисля целия замисъл на реновацията на вътрешната водопроводна мрежа на града.
Реконструкцията на ВВМ на гр. Омуртаг е изцяло изградена, с ключовата стратегия градът да се водозахранва от 3 отделни водни резервоара – ниска, сренда и висока зона.
Това е единсвеният начин тази система да функционира ефективно и да устой на особеностите на терена и водоснабдяването.
Прилагаме документ, наречен:
“ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РЕКОНСТРУКЦИЯТА”
в който са описани от проектанта на обекта инж. Стефка Божанова, измененията по проекта, които са незаконни и във вреда.
2. Има неизпълнени части от проекта – големи шахти и кранове и др. не са изпълнени – също съществено нарушение.
3. Старата водопроводна мрежа НЕ е изключена. Тя продължава да работи, наред с новия водопровод и водните загуби не само, че не са намалели (каквато е целта на една реновация на ВВМ), но са се увеличили с 40%. Това се получава, защото водата се задържа в ниската част на града, не се употрубява от потребителите, които ползват вода вече от новия водопровод и така се създава допълнително налягане в тръбите, което води до аварии, през които изтича водата.
4. Има адреси и сгради, които не са предвидени, нито включени, да се водоснабдяват от новия водопровод, което е абсурдна ситуация.
5. Бетониране на тротоарни отклонения, вместо да бъде възстановена оригиналния вид на тротоарната настилка – основно тротоарни плочки.
5.1. Това вече създава проблем при аварирали отклонения, които трудно биват отремонтирани от ВиК, защото циментът трябва да бъде разбит, вместо просто да бъдат надигнати и после подредени отново тротарни плочки.
5.2. Това прави невъзможно прокарването след това на оптика и уличино осветление.
6. Стърчащи над настилката въздушници, които пречат на пешеходци и превозните средства, представляват опсатност за безопастността и същевременно могат да бъдат лесно повредени.
7. Липсващи въздушници.
8. Бетонирани дълбоко кранове и водомери.
9. Наклонени ел-стълбове.
10. Некачествено, не според процедурата запълнени участъци.
11. Невъзстановена, каквато и да е настилка по улиците и тротоарите.
12. Бетониране на участъци от улици, където видът на оригиналната настилка е бил асфалт, а не бетон.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Омуртаг и региона.