Брутният вътрешен продукт за област Търговище за 2021 година е 1 367 млн. лева

Снимка: Община Търговище

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт[1] (БВП) за област Търговище през 2021 година е 1 367 млн. лева. Това нарежда област Търговище на 23-то място в страната.

В сравнение с 2020 г. обемът му в номинално изражение се увеличава с 13.3%. Произведеният в областта БВП е 1.0% от общия за страната. На човек от населението се падат 12 536 лв. от стойностния обем на БВП за областта, при 20 212 лв. за страната. С най-високо ниво на БВП на човек от населението е област София (столица) – 45 241 лева.

[1] Брутният вътрешен продукт по пазарни цени е крайният резултат от производствената дейност на резидентните производствени единици. Той може да се дефинира по три начина:

– БВП е сума от брутната добавена стойност, създадена от различните институционални сектори или различните отрасли на икономиката, плюс данъците минус субсидиите върху продуктите (които не са разпределени по сектори и отрасли). БВП е балансова позиция в състава на производствената сметка за националната икономика.

– БВП е сума от категориите крайно използване на продукти и услуги от резидентните институционални единици (фактическо крайно потребление и бруто капиталообразуване) плюс износа на стоки и услуги минус вноса на стоки и услуги.

– БВП е сума от генерираните доходи в състава на сметка „Формиране на дохода” (компенсация на наетите, данъци върху производството и вноса минус субсидии, брутен опериращ излишък и смесен доход).

Създадената през 2021 г. брутна добавена стойност[1] (БДС) в област Търговище възлиза на 1 196 млн. лв., което представлява 1.0% от добавената стойност за страната. В сравнение с 2020 г. обемът ѝ в номинално изражение се увеличава с 14.2%.

Добавената стойност реализирана от дейностите в сектора на услугите е 632 млн. лв. и представлява 52.9% от общата БДС за областта. В сравнение с 2020 г. делът на сектора в добавената стойност намалява с 1.9 процентни пункта.

Индустриалният сектор намалява своя относителен дял в БДС за областта. През 2021 г. в абсолютен размер са реализирани 360 млн. лв. или 30.1%, което е с 3.2 процентни пункта повече спрямо 2020 година.

Относителният дял на аграрния сектор нараства в сравнение с 2020 година. Той представлява 17.0% от добавената стойност на областта и е в размер на 204 млн. лева.

[1] Брутната добавена стойност по базисни цени е балансираща позиция в състава на производствената сметка, изчислявана като разлика между произведената брутна продукция по базисни цени (преди начисляването на данъци върху продуктите и услугите, включително субсидиите върху продуктите) и междинните производствени разходи по цени на купувач.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе