Всяка година на 31 май СЗО отбелязва Световен ден без тютюнопушене. Съгласно публикуваната информация от Световната здравна организация мотото на тематичния ден за 2025 г.: „Примамливи продукти. Скрити намерения. Разкриване на опасностите“.
Темата на Световния ден е свързана с дизайнерските характеристики и стратегиите, които правят никотина и тютюневите изделия привлекателни, включително ароматите, които продължават да примамват децата и младите хора към никотинова зависимост.
По данни на СЗО във всички държави младите хора използват в по-висок процент електронни цигари спрямо възрастните. В световен мащаб около 37 милиона младежи на възраст 13-15 години използват тютюн.
По отношение на употребата на електронни цигари от юношите на възраст 13-15 години в данните за България се отбелязва ръст от 10,8% – през 2015 г. до 23,3% – през 2023 г. По данни на последно проучване, свързано със здравното поведение в училищна възраст, проведено през 2022 г. сред 44 страни и региони от Европа, Централна Азия и Канада, България е на първо място по дял настоящи пушачи на електронни цигари сред 11- и 13-годишните, а 15-годишните са на трето по употреба на електронни цигари.
По данни на Националния фокусен център за наркотици и наркомании и „Сова“5 АД от проведеното в края на 2024 г. Национално проучване относно нагласи и употреба на психоактивни вещества сред населението в Република България (извадка от 4002 лица) – 60,4% от българите в страната на възраст 15-64 г. посочват, че са употребявали поне веднъж някога в живота си цигари.; 32,1% – електронни цигари, а наргиле 16,1% от населението на възраст 15-64 г.
Устройства за нагряване на тютюн са употребявали поне веднъж някога в живота си 10,6% от населението на възраст 15-64 г.
Разпространението на по-съвременните продукти за пушене (електронни цигари, наргиле, устройства за нагряване на тютюн), сред младите хора (на възраст 15-29 г.) е доста по-голямо:
– електронни цигари са употребявали поне веднъж някога в живота си 48,5% от анкетираните; 44,8% са ги употребявали през последните 12 месеца, а 31,9% – през последните 30 дни;
– водна лула (Наргиле) са употребявали поне веднъж някога в живота си 37,4% от младите хора; 32,5% са го употребявали през последните 12 месеца, а 22,2% – през последните 30 дни;
– устройства за нагряване на тютюн са употребявали поне веднъж някога в живота си 17,6% от младите хора; 16,7% са ги употребявали през последните 12 месеца, а 10,7% – през последните 30 дни.
Рискове от употребата на електронни цигари (вейпове):
Електронните системи за доставка на никотин (ЕСДН), които чрез нагряване изпаряват специално предназначени за целта течност, най-често са във вид на електронни цигари, наргилета, лули за многократна или еднократна употреба.
Употребата им води до увреждане на сърдечно-съдовата и дихателната система – пулс, кръвно налягане, повишавайки риска от инфаркт. Доказва се и връзка с основни респираторни заболявания и астма, особено когато се съчетава с употребата на тютюневи изделия. 59% от потребителите на ЕСДН и 79% от тези на нагреваеми тютюневи изделия ги съчетават с пушене на традиционни цигари. Това засилва никотиновата зависимост и нанася по-големи щети на здравето от употребата на един тютюнев продукт. До момента не са получени доказателства за ефективността на ЕСДН, като начин за отказване от никотина.
Агресивната реклама на ЕСДН в долните възрастови групи, употребата на ароматизатори (над 16 хиляди вида, половината от които плодови и на сладкиши, харесвани от деца, като „ванилията“ и „канелата“ повишават токсичността, необявеното вкарване на никотин в обявените за безникотинови течности, използването на никотинови соли за подобряване на вкуса и по-висока концентрация гарантират бързото възникване на зависимост и преминаване към употребата на тютюн. В детска възраст никотинът нарушава развитието на мозъка с дългосрочни последствия като обучителни нарушения и тревожност.
Освен крайно променливото количество никотин (от 0 до 66 mg/ml, два пъти повече от цигара) течностите съдържат, глицерин, овкусители и ароматизатори, които при изпаряването се разпадат на токсини и канцерогени. Мощността на устройството и честотата на дърпане определят количеството постъпващ никотин, от чиято форма – свободен или във вид на соли – зависи поносимостта като вкус и скоростта на проникване в мозъка. Мощността на ЕСДН нараства от 10 до 250W.
Повече информация може да намерите на интернет страницата на СЗО на посочения линк: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2025.
По повод 31 май – Световен ден без тютюнопушене РЗИ-Търговище организира кампания с разнообразни дейности:
– скринингова кампания за безплатно измерване на въглероден оксид в издишан въздух на желаещите пасивни и активни пушачи чрез апарата „Smoker lyzer“ в I СУ и II СУ гр. Търговище;
– на 30.05.2025 година в парк „Борово око“ до малката сцена от 11.00 до 15.00 часа всеки желаещ може да си направи функционално измерване на дишането чрез апарата „Спирометър“ и измерване на въглероден монооксид в издишан въздух чрез апарата „Smoker lyzer“. Ще бъде направена демонстрация на пушещата кукла „Сю“, чрез която нагледно се проследява пътя на цигарения дим в организма и ще се покаже колко катран се отделя в белите дробове на човек след изпушване на една цигара. В същото време колелото на „късмета“, с поставени на него тематични въпроси ще бъде на разположението на желаещите минувачи – „Колелото завърти, на въпрос отговори и награда спечели“. По време на кампанията ще бъдат разпространявани информационни материали.
При лоши метеорологични условия плануваните дейности за 30.05.2025 година, ще се проведат в актовата зала на РЗИ – Търговище.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Търговище и региона.