Регионален форум „Умения на XXI век“ стартира в Търговище (СНИМКИ)

От днес, 3 юни 2025 г., в залата на ОНЧ „Напредък“ – гр. Търговище се провежда Регионален форум на тема „Умения на XXI век“, организиран в рамките на Националната програма „Иновации в действие“, Модул 3 „Форуми за иновации в образованието“. В събитието се включват педагогически специалисти от областите Добрич, Варна, Шумен и Търговище. В залата присъстваха заместник-областният управител на Търговище г-жа Гергана Цонева, експерти от РУО – Търговище и РУО – Добрич, директори на училища, учители и други гости. Домакин на събитието е Професионална гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“ гр. Търговище.

Форумът беше открит от г-жа Елка Станчева, началник на РУО – Търговище, която в своето приветствие подчерта, че „да подготвим учениците за бъдеще, което още не познаваме, изисква смелост, гъвкавост и нов подход. А това е възможно само чрез иновации – не само технологични, но и педагогически и управленски“.

Официалното откриване на форума беше съпътствано от културна програма с изпълнения на балет „Вега“, фолклорен ансамбъл „Шарено герданче“, мажоретния състав на гимназията и други художествени формации, които създадоха празнична атмосфера в началото на събитието.

Първият участник в програмата, доц. д-р Христо Параскевов – декан на Факултета по математика и информатика в ШУ „Еп. Константин Преславски“, представи темата „Подготовка на студентите за умения на XXI век чрез технологии и дигитална трансформация в обучението“. След своето изложение той отличи ученичка от ПГИИ „Джон Атанасов“ за достойното ѝ участие в ежегодния Турнир за купата на Декана на ФМИ. Признание получи и нейният ръководител – г-жа Ивелина Симеонова, учител по теоретично обучение. С почетен плакет беше наградена и г-жа Виолета Вичева-Иванова – директор на гимназията, за активната ѝ подкрепа и принос към сътрудничеството между двете институции.

В рамките на трите дни – от 3 до 5 юни – ще бъдат представени общо 37 теми, посветени на развитието на ключови умения за XXI век. Участниците се включват с презентации, филми, лекции и демонстрации, подготвени от преподаватели от висши училища, директори и учители от училища в страната, психолози, външни експерти и ученици.

Програмата обхваща разнообразни теми, свързани с изкуствен интелект, дигитална трансформация, STEM и STEAM практики, иновативни подходи в професионалното образование, социалнопсихологическа подкрепа, киберсигурност, лидерство, равен достъп до образование и дигитална грамотност.

На 4 юни форумът ще бъде излъчван на живо в YouTube канал, като е предвидено участие и в онлайн формат. В последния ден, 5 юни, ще се проведе кръгла маса, посветена на темата „Умения на XXI век“, с фокус върху обмена на добри практики и иновации в образованието.

Очаква се участие от 23 училища от различни населени места в страната, както и широка представителност на образователни институции и експерти в областта на обучението и технологиите.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Професионално почистване | Почисто ЕООД
Върни се горе